Thursday, August 27, 2009

Stick of gum, anyone?!

When I was in seventh grade I started my own little business to make some extra money. I'm not exactly sure how it started, but I sold gum to my classmates in my seventh hour science class... one stick of gum for a quarter. I don't know what was wrong with my classmates, because they actually bought it! They would seek me out and ask if I had any gum. The price was highway robbery, but if they were willing to pay $.25 for one piece of gum, then I didn't feel bad charging it! I actually made about $7 a week, which seemed like a lot to me, and helped supplement my small allowance.

2 comments:

Jennifer Erickson said...

Supply and demand! And it sounds like you were a monopoly!

Laura said...

I remember that! I always thought it was really clever of you. When I was down at college and working at Bread Co., I used to take home the leftover paninis (they got thrown away otherwise), and I would sell half a sandwhich for a dollar. It made good laundry money. :D

Post a Comment

I love getting feedback on my posts, so please leave me a comment!

If you have a question, feel free to email me at heather_i_johnson@yahoo.com so that I can respond to you directly.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...